TYLE ZYSKU ILE ODZYSKU - ŚWIECE ZAPACHOWE
Wosk kokosowy Wosk rzepakowy Wosk sojowy

Świeca naturalna. Ujawniamy prawdę.

Moda na świece naturalne, ręcznie robione z ekologicznych materiałów (wosk, knot) trwa w najlepsze. Kupujemy BIO żywność, naturalne kosmetyki i ubrania. Powoli rezygnujemy z popularnych świec parafinowych na rzecz tych naturalnych, roślinnych. Ale czy rzeczywiście są one przyjazne dla naszego zdrowia? 

świeca naturalna

 

Na większości świec zapachowych zobaczymy napis „świeca naturalna” lub „naturalny wosk”. Ustaliliśmy już, że parafina nie jest ekologiczna ani odpowienia dla naszego zdrowia, ale czy istnieją naprawdę „naturalne” świece? 

Słowo „naturalne” odnosi się do wosku, z którego wykonana jest dana „świeca naturalne”. I to właśnie woskowi przyjrzymy się najpierw.

Pierwszy poważnym pytaniem jest: 

Czy cały wosk w „naturalnej” świecy jest woskiem roślinnym, czy tylko jego część. 

Producenci nie mają obowiązku informowania, ile wosku to wosk sojowy lub rzepakowy, a ile to zwykła parafina. Najczęściej mali producenci używają 100% wosku roślinnego. 

świeca naturalna

Najczęściej oznacza to, że w składzie znajduje się wosk palmowy, pochodzący z mało etycznych upraw. Głównymi wypełniaczami świec sojowych są woski takie jak: 

😏 Parafina – pochodzi z paliw kopalnych, ropy naftowej,

😏 Stearyna- pochodzi w tłuszczu zwierzęcego, 

😏 Stearyna vege, wosk palmowy- pochodzi z oleju palmowego.

Wosk sojowy jest “trudnym” oraz dosyć drogim woskiem. Wymienione wyżej woski są tańsze, dodatkowo poprawiają palność wosku sojowego.  

Świece sojowe w GREEN NIGHT Candle także nie są w 100% z wosku sojowego, aby ułatwić rozpalanie naszych świec uszlachetniliśmy je woskiem kokosowym. Uważamy, że jest to idealne połączenie. Produkcja wosku kokosowego nie jest tak wyniszczająca jak uprawy pod wosk palmowy. 

Skąd pochodzi wosk?   

świece z drewnianym knotem

 

 

Większość wosku sojowego pochodzi z USA lub Chin. Ze względu na bardziej restrykcyjne przepisy prawne dotyczące produkcji wosku, lepszy będzie wosk pochodzący z USA.

Czy zawiera "ulepszacze /upiększacze"?

Nie jest to często wspominane, ale nawet świece są czasem upiększane. Do wosku dodawane są substancje, które np. pozwalają woskowi wchłonąć więcej olejków zapachowych, zmieniają teksturę wosku lub nadają mu połysk. Substancje te, podobnie jak parafina, często pochodzą z ropy naftowej.

Uzyskanie intensywnego zapachu w prawdziwej świecy sojowej nie jest łatwym zadaniem. Jeśli do parafiny dodamy taki sam procent olejku zapachowego jak do wosku sojowego, zapach pierwszej będzie znacznie bardziej wyczuwalny (choć zawartość olejku nie zawsze świadczy o intensywności zapachu świecy).  

Dlatego, jeśli Twoja „naturalna” świeca ma bardzo intensywny zapach, zapytaj producenta, czy nie ma w niej parafiny.

Przyjrzyjmy się pozostałym składnikom świecy 

Jaki knot powinna mieć świeca naturalna?

Dobrze dobrany knot jest najważniejszym składnikiem, jeśli chodzi o spalanie. Mówi się, że świece sojowe nie palą się. Nie jest to do końca prawda. Nie zobaczymy czarnego dymu i brudnych mebli, jeśli w naszej świecy znajduje się odpowiedni knot. Tylko co to znaczy? 

 

Knot może być wykonany z bawełny, bawełny z dodatkiem metalowego rdzenia, włókna konopnego lub drewna. 

świece z drewnianym knotem

Dobrej jakości świece zapachowe najczęściej można spotkać z knotami bawełnianymi lub drewnianymi. Te z metalowym rdzeniem (widoczna czarna kropka w środku) cieszą się złą sławą, ponieważ kiedyś wykonywano je z ołowiu lub cynku, których spalanie jest szkodliwe. Tu znów warto wspomnieć o świecach zapachowych z Chin – pomimo tego, że w Europie i Stanach Zjednoczonych istnieje zakaz używania ołowianych knotów, zdarza się, że te importowane z Chin dalej je posiadają. 

  

Jakie olejki eteryczne powinna mieć świeca naturalna

naturalne świece

Składnik, który w dużym stopniu wpływa na postrzeganie świecy przez użytkownika, a także składnik, który źle dobrany może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Świece zapachowe są szczególnym produktem, jeśli chodzi o dobór olejków zapachowych, ponieważ ich temperatura jest różna

Każdy zapach ma swoje typowe właściwości fizyczne i chemiczne, które przekładają się na to, jak zachowają się po zmieszaniu z woskiem. Świece wykonane z niewłaściwie dobranych olejków mogą uwalniać szkodliwe substancje. 

Jak widać, nawet „świeca sojowa” czy ” świeca naturalna” mogą być pułapką.  

Zanim zapalisz świecę zapachową sprawdź:

– gdzie została wyprodukowana, 

– czy 100% wosku jest pochodzenia roślinnego 

– skąd pochodzi wosk, 

– czy zawiera pochodne ropy naftowej, 

– czy nie dymi, 

– czy producent jest godny zaufania, ma na uwadze Twoje zdrowie i bezpieczeństwo  

Obserwuj nas nas naszych socjalach

One thought on “Świeca naturalna. Ujawniamy prawdę.

 1. carmustine (bis-chloroethylnitrosourea, bcnu, bicnu) is a medication used mainly for chemotherapy. it is a nitrogen mustard ß-chloro-nitrosourea compound used as an alkylating agent.

  description
  carmustine is an orange-yellow solid medication used mainly for chemotherapy. it is a nitrogen mustard ß-chloro-nitrosourea compound.

  mechanism of action
  as an alkylating agent, carmustine can form interstrand crosslinks in dna, which prevents dna replication and dna transcription.[citation needed]

  uses
  carmustine is used as an alkylating agent to treat several types of brain cancer including glioma, glioblastoma multiforme, medulloblastoma and astrocytoma), multiple myeloma, and lymphoma (hodgkin’s and non-hodgkin).

  bcnu is sometimes used in conjunction with alkyl guanine transferase (agt) inhibitors, such as o6-benzylguanine. the agt-inhibitors increase the efficacy of carmustine by inhibiting the direct reversal pathway of dna repair, which will prevent formation of the interstrand crosslink between the n1 of guanine and the n3 of cytosine.

  it is also used as part of a chemotherapeutic protocol in preparation for hematological stem cell transplantation, a type of bone marrow transplant, in order to reduce the white blood cell count in the recipient. use under this protocol, usually with fludarabine and melphalan, was developed by oncologists at the university of texas md anderson cancer center.[citation needed]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.